13940124112619633_PhotoL

ادعاهای سفرای عربستان در کشورهای اسلامی کذب است/عربستان حج را به مسائل سیاسی گره زد

رئیس سازمان حج و زیارت ادعاهای اخیر سفرای عربستان در کشورهای اسلامی مبنی بر اینکه متن تفاهمنامه عربستان و ایران با سایر کشورهای اسلامی تفاوتی نداشته را کذب محض دانست و تاکید کرد: متن تفاهمنامه تهیه شده نسبت به همه کشورها متفاوت و تبعیض آمیز بود.

مهندس سعید اوحدی ادعاهای سفرای عربستان در کشورهای اسلامی که تاکید داشتند متن تفاهمنامه با ایران همانند سایر تفاهمنامه‌ها با دیگر کشورهای اسلامی  بود را تکذیب کرد و در این مورد به روشنگری پرداخت.

وی ادامه داد: ما متن تفاهمنامه‌های عربستان با سایر کشورها را به طور کامل و بند بند مشاهده کردیم و هیچ یک از محدودیتها و ممنوعیتهایی که برای زائران ایرانی در نظر گرفته بودند برای هیچ یک از کشورهای اسلامی حاضر در حج اعمال نشد.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: متن تفاهمنامه تهیه شده که با دخالت مستقیم وزارت کشور و وزارت خارجه عربستان تهیه شده بود برای هیچ کشوری نظر گرفته نشد و قطعا این موضوع با عزت زائر ایرانی مغایرت داشت که ما نیز جلوی آن ایستادگی کردیم.

اوحدی به محدودیتها و ممنوعیتهای تفاهمنامه سعودیها اشاره کرد و افزود: در این تفاهمنامه تبعیض آمیز که تاکید بر امضای آن داشتند مواردی همچون نداشتن خدمات کنسولی، ممنوعیت استفاده از پرچم جمهوری اسلامی ایران، همراه نبردن قرآن و ادعیه، ارتباط نداشتن با بعثه سایر کشورهای اسلامی و ممانعت از برگزاری دعای کمیل وجود داشت.

وی اضافه کرد: این رفتار نادرست سعودیها در تنظیم متن تفاهمنامه نشان می‌دهد دستهایی در پشت پرده وزارت حج عربستان را هدایت می‌کردند که نقش وزارت خارجه و وزارت کشور عربستان در این قضایا واضح بود و آنها در مقابل یک واجب شرعی ایستادگی کردند.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه عربستان سعودی، موضوع حج این واجب شرعی را به مسائل سیاسی گره زد ، گفت: عربستان سعودی در مذاکراتی که امسال برای حج تمتع ۹۵ انجام داد و با آماده کردن تفامنامه تبعیض آمیز نشان داد که اراده پذیرش زائران ایرانی را ندارند.

اوحدی تصریح کرد: یکی دیگر از مهمترین دلایل  ممانعت از پذیرش زائران ایرانی به سبب نگرانی دولت عربستان از افشا شدن آمارهای واقعی شهدای منا در میان کشورهای اسلامی بود.

وی ادامه داد: عربستان سعودی به شدت از فاش شدن مسائل در منطقه و بی تدبیری‌اش در فاجعه منا وحشت دارد و به همین دلیل به هر بهانه‌ای برای جلوگیری از ورود زائران ایرانی برای حج تمتع ۹۵ روی آورد و این کار را انجام داد.

رئیس سازمان حج و زیارت خاطر نشان کرد: ما نیز در راستای اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی زیر بار هیچ تحقیر و تبعیضی نرفتیم و در مقابل زیاده‌خواهی های سعودی ها ایستادیم؛ البته به تازگی مسئولان حج برخی کشورهای اسلامی را نسبت به ادعاهای واهی سفرای عربستانی آگاه کرده‌ایم.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه سایت مشعر در حال تکمیل شدن می باشد، این فروشگاه در حال حاضر صرفا" جهت معرفی محصولات مشعر است. جهت تهیه محصولات متنوع حوزه حج و زیارت می توانید با شماره 02164512003 فروشگاه مرکزی مشعر تماس بگیرید.