علیزاده موسوی پژوهشکده

تشریح و بررسی حادثه منا از سوی رییس پژوهشکده حج

رییس پژوهشکده حج و زیارت با اشاره به اینکه حج، بزرگترین اجتماع صلح آمیز بشری و جزو زیباترین مناسک مسلمانان است؛ اما متاسفانه هر سال دچار اختلالی می شود که صحنه ای نازیبا می آفریند به هدف از بروز چنین فجایعی در ایام حج پرداخت و این موضوع را در سه محور مورد بحث و بررسی قرار داد.
رییس پژوهشکده حج و زیارت با اشاره به اینکه حج، بزرگترین اجتماع صلح آمیز بشری و جزو زیباترین مناسک مسلمانان است؛ اما متاسفانه هر سال دچار اختلالی می شود که صحنه ای نازیبا می آفریند به هدف از بروز چنین فجایعی در ایام حج پرداخت و این موضوع را در سه محور مورد بحث و بررسی قرار داد.
حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی علیزاده موسوی، رییس پژوهشکده حج و زیارت در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج در پاسخ به این سوال که چرا حج، بزرگترین اجتماع صلح آمیز بشری که جزو زیباترین مناسک مسلمانان است هر سال دچار اختلالی می شود که صحنه ای نازیبا می آفریند و در حقیقت هدف از بروز چنین فجایعی در ایام حج چیست، اظهار کرد: این مساله باید در سه محور بررسی شود.

وی ادامه داد: نخست آن که برخی نگاه افراطی و خشکی به آموزها و معارف دینی دارند و به جای آن که به لطافت ها و زیبایی های حج بیندیشند و سعی در برگزاری هر چه بهتر این اجتماع بی نظیر داشته باشند، حج را صرفا برنامه ای خشک و بی روح می دانند که انسان ها مامور به انجام آن شده و باید آن را به جای آورند.

حجت الاسلام علیزاده موسوی تصریح کرد: این قبیل حرکات موجب می شود افرادی که از بیرون به حج می نگرند، چهره ای افراطی و خشن از اسلام برداشت کنند به ویژه وقتی ماموران کنار قبرستان بقیع می ایستند و با زائران برخورد تند کرده و آنها را از این فضا دور می کنند یا در کنار خانه خدا حجاج را هل داده یا حرکتی دون از شان انسانی انجام می دهند، این مساله شدت پیدا می کند.

وی با تاکید بر این که برخی تلاش می کند تا جذابیت های حج را از بین ببرد، بیان کرد: این جریان به جای آن که تلاش کند توجه جهان را به اجتماع بزرگ و زیبای حج جلب کرده و آن را تلطیف کند، حرکاتی همچون تخریب سرزمین احد – که امروز جز تله خاکی از آن باقی نمانده – یا عدم رسیدگی به وضعیت نظافت غار حراء مرکز نزول وحی، انجام می دهد و این قبیل اقدامات موجب شده مسلمانان اعم از شیعه و سنی با دغدغه خاطر عازم این سفر معنوی شوند تا مبادا ماموران به آنها فشار آورده و مانع انجام مناسب مناسک شوند.

حجت الاسلام علیزاده موسوی با اشاره به محور دوم بیان کرد: برخی در اندیشه و اعتقادات به اصطلاح دینی خود کوتاه بین هستند، در حوزه اجرا و عملیات نیز نگاه محدودی دارند و ما شاهد ضعف در حوزه اندیشه و عمل آنها به طور همزمان هستیم.

وی در ادامه اظهار کرد: با این نگاه، قطعا برخی به زائران خانه خدا نه تنها نگاه درجه دومی هم ندارد، بلکه حجاج را به عنوان افراد زائری که دارای حق حفظ جان و مال هستند به شمار نمی آورند و گاه رفتارهایی ناشایست که از آنها در برخورد با زائران سر می زند را تنها افراد شاهد ماجرا و حاضر در صحنه می توانند باور کنند همان طور که فاجعه منا نشان داد آنها در برابر مردمی که زیر دست و پا له می شدند و تشنگی به آنها فشار می آورد بی تفاوت عمل کرده و حتی اجازه امدادرسانی از سوی امدادگران دیگر کشورها را با بهانه امنیتی بودن منطقه صادر نمی کردند.

رییس پژوهشکده حج و زیارت با تاکید بر این که برخی تلاش می کند با اقدامات یاد شده دشمن را در رسیدن به اهداف خود یاری دهد، گفت: برخی با گسترش و بسط دیدگاه های خشک و ایجاد خلل در مناسک حج در حقیقت آب در آسیاب دشمن می ریزند و پروژه اسلام هراسی را تقویت می کنند.

وی اذعان کرد: همان طور که برخی در مسائل اعتقادی عقل خود را به کار نمی گیرند و ضعیف عمل می کنند، در حوزه اجرا و مدیریت نیز دیدگاه مشخص و سیاست نظام مند و مدیریت ندارد؛ بنابرایی هر سال شاهد یک ترافیک سنگین و کشتار عده ای از زائران خانه خدا هستیم و جالب آن که آنها به سادگی از کنار این فجایع می گذرند.

حجت الاسلام علیزاده موسوی یادآور شد: این در حالی است که در کشورهایی همچون عراق (همزمان با زیارت اربعین) و پاکستان (مراسم اجتماع جماعت تبلیغ) و بنگلادش شاهد اجتماعات عظیم میلیونی مسلمانان اعم از شیعه و سنی با امکانات ناچیز هستیم که تلفات جانی در برندارد اما عربستان نمی تواند سیاستی به خرج دهد تا چند میلیون زائر در امنیت به انجام مناسک خود مشغول شوند.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه سایت مشعر در حال تکمیل شدن می باشد، این فروشگاه در حال حاضر صرفا" جهت معرفی محصولات مشعر است. جهت تهیه محصولات متنوع حوزه حج و زیارت می توانید با شماره 02164512003 فروشگاه مرکزی مشعر تماس بگیرید.