قاضی عسکرعید

سال۹۵،سال برداشتن گام های اساسی تر در حوزه حج و زیارت

نماینده ولی فقیه در دیدار با کارکنان سازمان حج وبعثه مقام معظم رهبری با اشاره به موانع ایجاد شده برای سفر رئیس سازمان حج وزیارت به عربستان ابراز امیدواری کرد مقام های سعودی درروزهای آینده درمورد سفر هیئت حج ایران به عربستان تصمیم گیری کنند.

حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر درنخستین دیداربا کارکنان سازمان حج و زیارت وبعثه مقام معظم رهبری درسال ۹۵ اظهارداشت درسال جدید همه باید تلاش کنیم تا با کمک یکدیگر و جدیت کامل گام های اساسی تری برای تحقق اهداف نظام درحوزه حج و زیارت برداریم.

نماینده ولی فقیه درامورحج و زیارت با اشاره به موانع ایجاد شده برای سفر رئیس سازمان حج وزیارت به عربستان برای گفتگو درموضوع حج سال ۹۵ اظهارداشت امیدواریم مقام های سعودی درباره این سفرکه بدعوت وزیرحج عربستان است در روزهای آینده تصمیم گیری کنند.

سرپرست حجاج ایرانی تصریح کرد بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت براساس رسالت خود تاکنون تمام تلاش شان را بکاربرده اند تا حج امسال در زمان مقرر انجام شود لیکن متاسفانه تاخیر ایجاد شده توسط عربستان برای انجام مذاکرات مقدماتی و فراهم شدن مقدمات حج مانند آموزش ، تامین مسکن ، حمل و نقل ، تغذیه و… به معنای آن است که نمی خواهند حج انجام شود.

وی با اشاره به اینکه وزیرخارجه عربستان اعلام کرده است مسئله حج از روابط سیاسی دو کشورجداست افزود آنچه درعمل مشاهده می شود مغایر با این گفته سعودی هاست .

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر اضافه کرد در قرآن برای «صد عن سبیل الله» عواقب خطرناکی درنظرگرفته شده است و دولتمردان سعودی باید مراقب باشند تا گرفتار این ظلم عظیم نشوند.

سرپرست حجاج ایرانی اظهارداشت اگردر روزهای آینده گفتگوهای طرفین انجام نشود، شرایط برای برگزاری حج مطلوب بسیار دشوار خواهد شد.

نماینده ولی فقیه همچنین ادامه تعطیلی سفرعمره زائران ایرانی را بدلیل بی تدبیری مسئولان مربوطه در کشور میزبان دانست و بااشاره به اینکه عربستان با افراد خاطی حادثه فرودگاه جده برخورد لازم را نکرده است افزود دراین حادثه برای رعایت عزت و شئونات مردم عزیزمان طبیعی بود که واکنش نشان دهیم و آنها هم براساس شرع مقدس اسلام مسئولیت داشتند تا با افراد خاطی برخورد کنند و عکس العمل لازم را نشان دهند ولی متاسفانه بدلیل برخورد نکردن با افراد خاطی ، تعطیلی عمره ادامه یافت.

وی اضافه کرد درحج امسال هم مشکل ازطرف مقابل است ، ما درچند سال گذشته تلاش کرده ایم حج به روابط سیاسی دو کشور پیوند نخورد و آنها نیز پذیرفته بودند و حج هم بخوبی انجام می شد لیکن شرایط در سال جاری به عکس است.

سرپرست حجاج ایرانی از حادثه سقوط جرثقیل درمسجدالحرام و فاجعه منا بعنوان حوادث تلخ وغیر قابل قبول برای امت اسلامی نام برد و اظهار داشت متاسفانه علی رغم قولی که پادشاه عربستان به آسیب دیدگان داد هنوزغرامتی به بازماندگان پرداخت نشده است.

وی با تاکید براینکه واکنش عربستان دراین دو حادثه مناسب نبود ، افزود باوجود تائید بالاترین مقام سعودی دیه حادثه دیده گان مسجدالحرام به هیچ یک از کشورها پرداخت نشده است و درمورد دیه حادثه دیده گان منا تاکنون اقدامی صورت نگرفته است و این برای جهان اسلام قابل قبول نیست.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکردربخش دیگری از سخنان خود با توجه به شرایط کنونی ضرورت برنامه ریزی ویژه درخصوص روش کار و تعیین اولویت ها را خاطرنشان ساخت و ازمجموعه بعثه و سازمان حج و زیارت خواست با تدبیر و بر اساس اولویت ها و ضرورت ها عمل کنند .

وی لزوم کارهای جدی تر و بهتر درحوزه عتبات را یادآور شد و افزود حال که مردم به این حوزه رغبت بیشتری نشان می دهند باید بستر مناسب را برای آنان فراهم کرد و برای برطرف کردن نواقص و اداره بهتر امور زائران عتبات گام های بلند ترو جدی تری برداشت.

نماینده ولی فقیه مجموعه حج وزیارت را یک مجموعه دینی و معنوی ذکرکرد که باید روش و منش دینی و اسلامی آنان برای دیگران الگو بوده و شئونات دینی و اخلاقی را در برخورد با مردم رعایت و به قوانین ملتزم باشد.

وی خواستارآسیب شناسی و برطرف کردن نواقص شد وافزود نقاط قابل توجه و سودمند باید تقویت شود و همانطور که در دعای تحویل سال می خوانیم “حول حالنا الی احسن الحال” ، شرایط رو به رشدی را پیش روداشته و درهمه زمینه ها شاهد موفقیت های روزافزون و وضعیت بهتری باشیم.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه سایت مشعر در حال تکمیل شدن می باشد، این فروشگاه در حال حاضر صرفا" جهت معرفی محصولات مشعر است. جهت تهیه محصولات متنوع حوزه حج و زیارت می توانید با شماره 02164512003 فروشگاه مرکزی مشعر تماس بگیرید.