گروسی

فاجعه منا و مدعیان حقوق بشر!

گروسی، رئیس حج و زیارت صدا و سیما نوشت: ۴۰ روز از آن روز طولانی که انگار پایانی نداشت می‌گذرد، روزی که نه‌تنها داغ از دست دادن نزدیک به ۵۰۰ زائر هموطنمان را روی سینه‌مان گذاشت بلکه غم کشته شدن حدود ۸۰۰۰ حاجی مظلوم ازسرتاسر دنیای اسلام نیز بر دل‌هایمان نشست.

حسن گروسی، رئیس حج و زیارت صدا و سیما طی یادداشتی در روزنامه جام جم صبح  ۱۲ آبان ماه، به مناسبت چهلمین روز فاجعه منا نوشت: ۴۰ روز از آن روز طولانی که انگار پایانی نداشت می‌گذرد، روزی که نه‌تنها داغ از دست دادن نزدیک به ۵۰۰ زائر هموطنمان را روی سینه‌مان گذاشت بلکه غم کشته شدن حدود ۸۰۰۰ حاجی مظلوم ازسرتاسر دنیای اسلام نیز بر دل‌هایمان نشست.

به گفته بسیاری از شاهدان عینی، دلیل اصلی این واقعه راهنمایی غلط حجاج و مسدود کردن خروجی خیابان ۲۰۴ توسط پلیس سعودی ذکر شده است که در نهایت نیز افزایش بیش از حد جمعیت، کم بودن مکان برای حضور زائران و گرمی هوا و تشنگی باعث می‌شود تا چنین فاجعه‌ای رخ دهد.

از همان ساعات اولیه فاجعه ماموران سعودی نه‌تنها هیچ‌گونه واکنشی برای کمک به زائران ازخود نشان ندادند بلکه جلوی امدادرسانی دیگر حاجیان به زائران روی هم افتاده و زیر دست و پامانده را نیز گرفتند.

نبود هرگونه امکانات از جمله وسایل سرمایشی، آب کافی و شرایط گرمای هوا نیز مزید بر علت شده بود تا حادثه‌ای این‌چنینی را به فاجعه‌ای تلخ ـ که در تاریخ حج کم‌سابقه بوده ـ تبدیل کرده و گواهی شود بر بی‌کفایتی و بی‌لیاقتی حکومتی که خود را میزبان زائران و اداره‌کننده حرمین شریفین می‌داند!

در این میان رسانه‌های غربی که مدعی حقوق‌بشر هستند و در زمان‌هایی مثل قصاص یک قاتل و جانی دادشان گوش فلک را کر می‌کند، در قبال چنین فاجعه‌ای سکوت کرده و دم نزدند. حال آن‌که از همان ابتدا وسعت این حادثه کاملا مشخص بود، اما رسانه‌های سعودی تمام تلاششان را برای پنهان کردن آمار این فاجعه به‌کار بستند. و صد البته در بین تمامی کشورهای زائر از دست داده، این ایران بود که پرچم داد مظلومانه حاجیان را بلند کرد و با بازتاب لحظه به لحظه این خبر در رسانه ملی، تلاش کرد تا اجازه ندهد رسانه‌های سعودی واقعیت را وارونه و اتفاقی عادی جلوه دهند.

مستندهایی از این فاجعه و گفت‌وگو با شاهدان عینی نشان می‌دهد آل‌سعود نه‌تنها در این رابطه کوتاهی کرده بلکه آن‌قدر سرگرم تجاوز و جنایت در حق مردم بی‌دفاع یمن و فرستادن نیرو به آن کشور است، که وظایف اصلی خود یعنی میزبانی با عزت و کامل از زائران بیت‌الله الحرام را فراموش کرده است، که در این شرایط بهتر است اداره حرمین شریفین را به جهان اسلام واگذارد تا همه با هم چاره‌ای بیندیشند و امنیت را به حرم امن الهی بازگردانند.

البته این اول راه است و به گفته رهبر عزیزمان «این مساله نباید به سکوت و فراموشی بگذرد و باید تا سال‌ها در مجامع جهانی مطرح شود و نقطه آماج این حرکت نیز باید دولت‌های غربی و سازمان‌های مدعی حقوق‌بشر باشند.»
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه سایت مشعر در حال تکمیل شدن می باشد، این فروشگاه در حال حاضر صرفا" جهت معرفی محصولات مشعر است. جهت تهیه محصولات متنوع حوزه حج و زیارت می توانید با شماره 02164512003 فروشگاه مرکزی مشعر تماس بگیرید.