قرآن کریم در سبک زندگی حسینی (ع)


در قیام جاودانه عاشورا نیز از ابتدا تا انتها امام حسین (ع) همه اعمال و بیانات شریف خود را مستند به قرآن می ساختند.


فرارسیدن ماه محرم برای ما که خود را شیعه و محب حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام می دانیم و به این انتساب افتخار می‌کنیم، فرصتی است تا با شناخت سیره و سبک زندگی حضرت خودمان را به ایشان و به خدا نزدیک تر کنیم.
یکی از مواردی که در سبک زندگی حضرت سیدالشهدا علیه السلام برجسته و پررنگ است، اهتمام ایشان به کتاب انسان ساز قرآن است تا جایی که در شب عاشورا برادر بزرگوارشان حضرت عباس علیه السلام را می فرستند تا از دشمن مهلت بگیرند. امام حسین علیه السلام علت این امر را اینگونه بیان می دارند: لَعَلَّنا نُصَلّی لِرَبِّنَا اللَّیلَةَ وَ نَدعوهُ وَ نَستَغفِرُهُ، فَهُوَ یعلَمُ أنّی قَد کنتُ اُحِبُّ الصَّلاةَ لَهُ وَ تِلاوَةَ کتابِهِ وَ کثرَةَ الدُّعاءِ وَ الاِستِغفارِ! ( شیخ مفید، الارشاد، ج۲، ص۴۴٠ و ۴۴۱)
در ادامه به چند مورد کوتاه که حاکی از توجه و اهتمام ویژه خامس آل عبا به قرآن است اشاره می کنیم.


قرآن کریم و سید الشهداء (ع)


قرآن کریم از ابتدای کودکی نقشی پررنگ در زندگی حضرت سیدالشهدا علیه السلام داشت. برای مثال در کودکی، هنگامی که از امام حسین علیه‌السّلام پرسیدند : از رسول خدا چه شنیدی؟ چیزهایی را که از جد بزرگوارش شنیده و آموخته بود ذکر کردند و از جمله فرمودند: و علمنی «قل هو الله احد» یعنی رسول خدا ص سوره «قل هوالله احد» و.... را به من یاد دادند. ( احمد بن ابی یعقوب ، تاریخ الیعقوبی ، ج۲ ص۲۴۶، نشر اهل بیت.)


قرآن کریم در همه لحظات ایشان حضور دارد و حضرت علاوه بر انس با قرآن و فراگیری آن، تلاش می‌کنند تا دستورات قرآنی را به طور عملی در زندگی خود پیاده کنند. به عنوان مثال عصام بن مصطلق می‌گوید : 
وقتی به مدینه وارد شدم، امام حسین علیه‌السّلام را دیدم. از شهرتش در شگفت شدم. حسد مرا واداشت که دشمنی و کینه خود را آشکار سازم. به نزد ایشان رفتم و گفتم: تو پسر ابوترابی؟ (باید توجه داشت بکار بردن کلمه به ابوتراب برای امیرالمؤمنین، امام علی علیه‌السّلام، در نظر کوته فکران، نوعی توهین و تحقیر به حساب می آمد.) حضرت فرمودند: بله. و من تا توانستم، به او و پدرش دشنام دادم؛ ولی حضرت با نگاهی پرمهر به من این آیات را تلاوت فرمودند: 
«اعوذ بالله من الشیطان الرجیم؛ بسم الله الرحمن الرحیم؛ خذ العفو وامر بالعرف واعرض عن الجاهلین؛ و اما ینزغنک من الشیطان نزغ فاستعذ بالله انه سمیع علیم».


 سپس فرمود: کار را برای خود آسان گیر و برای من و خود، از خداوند طلب آمرزش کن. اگر از من یاری بخواهی، یاری ات می‌کنم و اگر چیزی طلب کنی، به تو می‌بخشم و اگر از من راهنمایی بخواهی، راهنمایی‌ات خواهم کرد. 
من از گفته‌ها و رفتار خود پشیمان شدم. حضرت این آیه را تلاوت فرمود: «لا تثریب علیکم الیوم یغفر الله لکم وهو ارحم الراحمین». یوسف آیه ۹۲
 من از این اخلاق کریمانه، در برابر جسارت‌ها و دشنام‌ها، دوست داشتم به زمین فرو روم. به ناچار از برابر چشم آن حضرت، به میان مردم پناه بردم و الان کسی پیش من از او و پدرش محبوب تر نیست ( حاج شیخ عباس قمی، نفس المهموم، ص۵۵۸، نشرالمکتبة الحیدریة نجف. )
در قیام جاودانه عاشورا نیز از ابتدا تا انتها همه اعمال و بیانات شریف خود را مستند به قرآن می ساختند. برای نمونه هنگامی که مروان در مدینه با اصرار از امام حسین علیه‌السّلام خواست با یزید بیعت کند، امام فرمود: «ویلک یا مروان فانک رجس» وای برتو ای مروان تو پلید هستی و ما خانواده‌ای هستیم که خداوند در شان ما فرموده است: 
«انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا» ( الخوارزمی ، موفق بن احمد خوارزمی ، مقتل الحسین علیه السلام، ج۱ ص۲۶۹. )


ان شاءالله ما نیز به پیروی از حضرت سیدالشهدا علیه الصلوة و السلام، به یادگیری، انس، و عمل به قرآن کریم توجهی ویژه کنیم و زندگی های خود را در طول سال و نه فقط محرم حسینی کنیم.


حجه الاسلام والمسلمین عبدالرضا بحرانیقرآن نفیس بدون ترجمه


با توجه به این مقاله ما به شما پیشنهاد می دهیم تا با تهیه این قرآن نفیس با قیمتی مناسب مانند حضرت سید الشهدا علیه السلام همیشه با کتاب خداوند متعال مانوس باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده محصولات مشابه روی لینک زیر کلیک کنید.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران