رمی جمرات

رَمْیِ جَمَرات پرتاب سنگ‌ریزه‌ها به سوی نماد شیطان، از اعمال واجب در مناسک حج است.


رَمْیِ جَمَرات پرتاب سنگ‌ریزه‌ها به سوی نماد شیطان، از اعمال واجب در مناسک حج است. این عمل در سرزمین مِنا و در روز عید قربان و دو روزِ بعد از آن انجام می‌شود. این عمل به نوعی پیروی نمادین از رفتار ابراهیم(ع) شمرده می‌شود.


 


جمرات سه‌گانه


جمره اولیٰ، نزدیک‌ترین جمرات سه گانه به مسجد خیف و دورترین آنها به مکه است.


جمره وُسْطیٰ بین جمره اولی و جمره عقبه قرار دارد که قبلا به صورت یک ستون بود ولی در تغییرات انجام گرفته در سال ۱۴۲۵ قمری به صورت دیواری به طول ۲۵ و عرض یک متر درآمده است.


جمره عَقَبِه نزدیک‌ترین جمره به مکه است. جمره عقبه در سینه کوه قرار داشت و رمی آن در همان طرفِ پیدا انجام می‌گرفت. در سال ۱۳۷۶ قمری کوه تخریب و اطراف جمره فضای باز شد و در آخرین تغییرات در سال ۱۴۲۵ قمری، به صورت دیواری به طول ۲۵ و عرض یک متر درآمد. از جمره عقبه به «جمره قُصویٰ»، «جمره کُبری»، «جمره عُظمی»، «جمره اَخیره»، «جمره عُلیا» و «جمره ثالثه» نیز تعبیر شده است.


فاصله تقریبی جمره وُسطیٰ با جمره اول ۱۵۶ متر و فاصله آن با جمره عقبه ۱۱۶ متر است‌.


در سال‌های اخیر پل‌های طبقاتی خاصی برای راحتی رمی ساخته شده و شکل جمرات کاملا متفاوت شده است ولی انبوه جمعیت همچنان قربانی می‌گیرد که حادثه سال ۱۳۹۴ شمسی فاجعه بار‌ترین آنها بود. برخی مراجع تقلید فتاوایی برای راحتی رمی صادر کرده‌اند.


  


زمان رمی جمرات


رمی جمره در روز عید قربان و دو روز پس از آن صورت می‌گیرد. زمان رمی بنابر مشهور از طلوع آفتاب تا غروب است، مگر برای کسانی که عذری از رمی در روز دارند مانند بیماران و سالمندان.


 


رمی در عید قربان


در روز عید قربان، پس از آنکه وقوف در مشعرالحرام به پایان رسید و حاجیان وارد مِنا شدند، ابتدا جمره عقبه را رمی و سپس قربانی و حلق یا تقصیر می‌کنند. در هر رمی باید ۷ سنگ‌ریزه با دست پرتاب شود و در صورت امکان، از برخورد آنها با جمره اطمینان پیدا شود.


 


رمی در ایام تشریق


حاجیان باید در روزِ یازدهم و همچنین دوازدهم به ترتیب جمره اولیٰ، جمره وُسْطیٰ و عَقَبه را رمی کنند. آنان برای این کار از طلوع آفتاب تا غروب فرصت دارند. اگر حاجی شب سیزدهم را هم در منا باشد لازم است در روز سیزدهم نیز جمرات سه گانه را رمی کند.


رمی بانوان


بانوان می‌توانند وقوف در مشعر را در شبِ عید قربان انجام داده و پس از ورود به سرزمین مِنا، رمی جمره عقبه روز عید قربان را شبانگاه انجام دهند ولی رمی جمرات بعدی را باید در روز انجام دهند مگر به دلیل شلوغی یا عذری دیگر امکان رمی در روز را نداشته باشند که در اینصورت لازم است شبانگاه رمی‌ها را انجام دهند.


 


شرایط سنگ‌ریزه‌ها


سنگ‌ریزه‌ها به‌اندازه یک بند انگشت و کوچک‌تر از آن باشد ولی نه آنقدر ریز که مانند شن و ماسه باشد.


از سنگهای حرم جز مسجد الحرام و مسجد خَیف باشد. برخی، همه مساجد محدوده حرم را استثنا کرده‌اند.


بکر باشد؛ یعنی خود یا دیگری هرچند در سالهای گذشته آن را به وجه صحیح به جمره نزده باشد.


مباح باشد نه غصبی.


مستحب است سنگ‌ریزه‌ها را از مشعر الحرام جمع کنند.


 


شرایط پرتاب


قصد قربت.


اصابت سنگ‌ها به جمره.


پرتاب کردن با دست.


سنگها یکی یکی انداخته شوند، نه با هم و یکباره یا چند تا چند تا.


کسانی که ناتوان از رمی جمره‌اند، مانند بیماران، در صورتی که عذرشان در تمامی وقت رمی استمرار داشته باشد، باید نایب بگیرند.


مستحبات رمی


با طهارت بودن


قبل از رمی، این دعا را بخواند: اَللّهُمَّ هَذِهِ حَصَیاتِی فَأَحْصِهِنَّ لی وَ ارْفَعْهُنَّ فِی عَمَلی.


هنگام پرتاب هر سنگ بگوید: اَللّه اَکبَرُ، اَللّهُمَّ ادْحَرْ عَنِّی الشَّیطانَ، اللّهُمَّ تَصدِیقاً بِکتابِک وَ عَلی سُنَّةِ نَبِیک، اللّهُمَّ اجْعَلْهُ لی حَجّاً مَبْرُوراً وَ عَمَلاً مَقْبُولاً وَ سَعْیاً مَشْکوراً وَ ذَنْباً مَغْفُوراً.


ایستاده رجم کردن.


 


منابع:


http://wikifeqh.ir


https://fa.wikishia.net
مطالب مرتبط