آشنایی با سنگ حدید(هماتیت) و خواص آن


حدید به نام سنگ خون شناخته می شود. همچنین آن را به نام سنگ ذهن نیز نامگذاری می کنند. این سنگ در فرد آرامش و تمرکز ذهنی به وجود می آورد.


 


تاریخچه سنگ هماتیت (حدید)


سنگ هماتیت چیست؟ سنگ هماتیتHematite از کلمه یونانی haima به مفهوم خون گرفته شده است. هماتیت یکی از کانی های آهن بوده و از فرمول شیمیایی Fe2O3 پیروی می کند و در شکل خالص ۶۹٫۹۴ درصد آهن و ۳۰٫۰۶ درصد اکسیژن درون خود دارد و رنگ آن امکان دارد که از خاکستری به قرمز تیره یا قرمز روشن تغییر کند. وزن ویژه تایید شده هماتیت ۵٫۲۶ گرم بر سانتی متر مکعب می باشد و ممکن است به شکل کلوخه ای و خاکی یا کمپاکت و کریستالی یافت شود. گونه بسیار خالص این کانی که به شکل خاکی و قرمز رنگ می باشد و گل اخرا نام دارد در جزیره هرمز ایران یافت می شود. سنگ معدن هماتیت معمولا دارای درجه خلوص بالا (۵۰ تا ۶۸ درصد آهن) بوده و اکثرا همراه با مواد بی ارزش سیلیسی می باشد. احیا پذیری این سنگ معدنی بر خلاف مگنتیت بسیار عالی می باشد. بیشتر اوقات این کانی حاوی مقدار ناچیزی فسفر است. سنگ هماتیت در دمای ۱۴۵۷ درجه سانتی گراد و فشار یک اتمسفر به مگنتیت و آهن تجزیه می شود. چون فشار تجزیه اکسیژن برای حدید بالا می باشد در نتیجه به راحتی در دماهای بالا، حتی در محیط های احیایی کم قدرت، به مگنتیت تبدیل می شود.


 خواص درمانی سنگ حدید


مهم ترین خواص سنگ هماتیت چیست؟ جالب است بدانید که حدید به نام سنگ خون شناخته می شود. همچنین آن را به نام سنگ ذهن نیز نامگذاری می کنند. این سنگ در فرد آرامش و تمرکز ذهنی به وجود می آورد. به تفکر اخلاق، تفکر منطقی و ریاضیات کمک زیادی می کند برای سنگ حدید خواص فراوانی بیان شده که مهمترین این خواص به شرح زیر است:


تقویت قلب


تنظیم گردش خون


درمان فشار خون


تصفیه خون


تحریک جذب آهن توسط خون و درمان کم‌خونی


تسکین درد‌های آرتروز و انقباضات ماهیچه‌ای


ایجاد تعادل و تنظیم چاکرای اول


ایجاد قدرت، استقامت و نشاط


تقویت تمرکز و حافظه


ممانعت از جذب امواج منفی دیگران


تقویت اعتماد به نفس و اراده


غلبه بر وسواس عملی و اعتیاد


درمان پرخوری و مصرف دخانیات


درمان اضطراب و بی خوابی


کمک به تعادل بدن


بهبود جذب اکسیژن توسط بدن


خواص سنگ حدید


سنگ حدید را مانند یک حرز می‌دانند که می تواند بلا را دفع کند و اثر آن را خنثی سازد و به منظور ایمنی و محافظت در برابر خطرات و غلبه بر دشمنان کاربرد دارد. . باتوجه به اذکاری که روی سنگ هماتیت حکاکی می شود، بعنوان حرزی شناخته شده که بلا را از انسان ها دفع کرده و اثرات آن را خنثی می سازد و برای محافظت و ایمنی از خطرات و بلا ها و همچنین جهت پیروزی بر ظالمان مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی نگین حدید بعنوان محافظت در برابر طلسم و باطل کردن سحر و جادو و محافظت از شر جن، مورد استفاده قرار می گیرد. محافظت از انسان در مقابل انرژی های منفی و منعکس کردن  آن به سوی ارسال کنندگان نیز از دیگر خواص سنگ حدید هفت جلاله و یا عین علی می باشد.


روایت ائمه از سنگ حدید و خواص آن :


امام صادق (ع) فرمودند: دوست دارم هر مومنی پنج انگشتر در دست کند، عقیق بابت دفع فقر، فیروزه بابت گشایش کار، یاقوت بابت دفع پریشانی، حدید بابت غلبه بر دشمنان، درنجف بابت آسان شدن امور (وسائل الشیعه)


 


 اذکار توصیه شده برای سنگ حدید


سنگ حدید که در انگشتر و گردنبند حدید صینی هفت جلاله و یا دستبند حدید صینی به کار می رود، می تواند دارای اذکار مختلفی باشد. برخی از این اذکار که در روایات توصیه شده اند در زیر آورده شده اند.


  1. خواص انگشتر حدید هفت جلاله یا همان ذکر امام صادق (ع)

هماتیت سنگی شگفت انگیز می باشد که دارای فایده های بسیار خاص و منحصر به فردی است به طوری که امام صادق در مورد خواص انگشتر حدید هفت جلاله می فرمایند آن را در برابر بدخواهانتان آشکار نکنید تا از آن استفاده نکنند و آن را به کسی هدیه ندهید مگر از شیعیان ما باشد و از او مطمئن باشید. بر روی سنگ هماتیت اذکار بسیار خاصی باید حکاکی شود. این اذکار از ائمه ما مخصوصا امام صادق (ع) نقل شده است که بعضا منسوب به امام علی (ع) است. ذکر و خواص حدید هفت جلاله در ادامه آورده شده است:


 اَعُوذُ بِجَلالِ اللّهِ


اَعُوذُ بِکَلِماتِ اللّهِ


اَعُوذُ بِرَسوُلِ اللّهِ


امَنْتُ بِاللّهِ و کتبه


اِنّى واثِقٌ بِاللّهِ وَ رُسُلِهِ


اَشْهَدُ اَنْ لا اله اِلاّ اللّهُ مُخْلِصا 


  1. افزایش رزق و روزی مهم ترین خاصیت سنگ حدید

نقل شده است اگر در اولین جمعه ماه رمضان بر سنگ حدید ذکر زیر در دو خط حکاکی شود، برکت و روزی بسیار افزایش پیدا می کند. (کتاب مکارم الاخلاق صفحه ۹۳)


کعسلهون لا اهـ لا الاول بالله


لا الاء الا آلاوک یا الله


  1. ذکر امام علی(ع) و خواص انگشتر حدید امام علی (ع)

در حدیثی از امام صادق (ع) آمده است : بر روی انگشتر حدید امام علی (ع) دعایی در ۷ خط حک شده است:
اعددت لکل هول لا اله الا الله


و لکل کرب لا حول و لا قوه الا بالله


و لکل مصیبه نازله حسبی الله


و لک ذنب صغیره و کبیره استغفرلله


و لکن هم و غم فادح ما شاء الله


و لک نعمه متجدده الحمد لله


ما بعلی بن ابی طالب من نعم فمن الله


و این انگشتری بوده است که حضرت علی (ع) آن را در زمان مواجهه با مشکلات به خصوص در زمان جنگ و رویارویی با دشمن، در انگشتشان  می نموده اند. (کتاب مکارم الاخلاق صفحه ۹۳)


محصول پیشنهادی مشعرلینک صفحه خرید انگشتر حدید خطی هشت ضلعی ویژه دست ساز
مطالب مرتبط

نظرات کاربران