مکه

مهم‌ترین اخبار حج وزیارت در هفته‌ای که گذشت

بازگشت سرپرست حجاج ایرانی پس از ۴۰ روز حضور در مکه مکرمه و مدینه منوره به ایران اسلامی، تشییع شهدای منا در سراسر کشور و برگزاری مجالس و محافل بزرگداشت این شهدا در شهرهای مختلف، اعلام آخرین آمار بازگشت حجاج ایرانی به میهن اسلامی از مهم‌ترین اخبار حج وزیارت در هفته گذشته به شمار می آید.
مدیر کل پذیرش و اعزام سازمان حج خبر داد؛
آمار حاجیان ایرانی در مکه به کمتر از ۲۰ درصد رسید
حسن سرخوش مدیرکل پذیرش و اعزام سازمان حج وزیارت گفت تا پایان امروز تنها دوازده هزار زائر ایرانی ، عوامل اجرایی کاروان ها و ستاد اجرایی حج در مکه باقی می مانند.

اعلام آمادگی وزارت حج عربستان برای انتقال تمامی اجساد شهدای منا به ایران
وزیر حج عربستان با ارسال نامه ای فاجعه غمبار منا را تسلیت گفت و اعلام داشت: از آنجایی که ابراز تمایل کردید که پیکرهای حجاج جان باخته را به ایران انتقال دهید برای تحقق این خواسته لازم است لیست اسامی و مشخصات گذرنامه جان باختگان و مجروحان مزبور را در اختیار وزارت حج قرار دهید تا این وزارتخانه بتواند جهت تکمیل تشریفات لازم طبق مقررات جاری، با مراجع ذیربط مکاتبه نماید.

پس از ۴۰ روز حضور در مدینه منوره و مکه مکرمه؛
سرپرست حجاج ایرانی جده‌ را به مقصد تهران ترک کرد
حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی قاضی عسکرنماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی پس از ۴۰ روز اقامت در مکه مکرمه و مدینه منوره صبح امروز فرودگاه جده را به مقصد میهن اسلامی ترک کرد.

سی وپنج زائرایرانی درمکه و مدینه جان باختند
دکترجواد شیخ زاده مسئول امور رفاه و حوادث ستاد مکه گفت تاکنون در مکه و مدینه ۳۵ زائر ایرانی جان باختند.

سرپرست حجاج ایرانی ازمکه مکرمه عازم جده‌ شد
سرپرست حجاج ایرانی در آخرین مرحله از سفر خود به عربستان مکه مکرمه را به مقصد جده‌ ترک کرد.حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر به هنگام خروج از مکه مکرمه از سوی رئیس سازمان حج و زیارت و جمعی از مسئولان این سازمان و بعثه‌ مقام معظم رهبری بدرقه شد.

معاون فرهنگی بعثه‌ مقام معظم رهبری عنوان کرد؛:
اعزام ۷۸۶ روحانی،معین و معینه در حج امسال
معاون فرهنگی بعثه‌ مقام معظم رهبری گفت: درحج ۹۴ برای ۴۵۵ کاروان زائران ایرانی ۷۸۶ روحانی ، معین و معینه به عربستان اعزام شدند که از این تعداد ۴۵۷ نفر روحانی کاروان های اهل تسنن و تشیع و مابقی معین و معینه های کاروان بودند.

رئیس عملیات حج :
جستجو درسردخانه های سعودی ادامه دارد
حمید محمدی رئیس عملیات حج ازانتقال پیکر ۳۰۲ جان باخته فاجعه دلخراش منا به میهن اسلامی تا امروز خبرداد.

ناگفته‌های نجات ۶۰۰ حاجی حادثه مِنا تشریح شد؛
چگونه آمار ۴۶۴ جانباخته ایرانی فاجعه منا به ۱۰۰۰ نفر نرسید
چگونه آمار ۴۶۴ جانباخته ایرانی فاجعه منا به ۱۰۰۰ نفر نرسیدمدیر عملیات پزشکی حج پس از ۱۳ روز عملیات امدادی و درمانی از ناگفته‌های نجات ۶۰۰ حاجی در حادثه مِنا گفت و دلایل چگونگی نرسیدن آمار ۴۶۴ جانباخته ایرانی فاجعه منا به یک هزار نفر را نیز تشریح کرد.

تشریح و بررسی حادثه منا از سوی رییس پژوهشکده حج
رییس پژوهشکده حج و زیارت با اشاره به اینکه حج، بزرگترین اجتماع صلح آمیز بشری و جزو زیباترین مناسک مسلمانان است؛ اما متاسفانه هر سال دچار اختلالی می شود که صحنه ای نازیبا می آفریند به هدف از بروز چنین فجایعی در ایام حج پرداخت و این موضوع را در سه محور مورد بحث و بررسی قرار داد.

در مدینه منوره صورت گرفت؛
بازدید جانشین نماینده ولی فقیه از آشپزخانه‌های مرکزی
آیت الله حسینی بوشهری جانشین سرپرست حجاج ایرانی صبح امروز از آشپزخانه های دخیل و زین مدینه منوره بازدید کرد.

مشاور اجرایی مرکز پزشکی حج خبر داد؛
مراجعه ۱۶۵ هزار مورد به مراکزدرمانی ایران در عربستان
دکترطاهر درودی مشاور اجرایی مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر گفت از شروع عملیات حج تاکنون بیش از صد و شصت و پنج هزار مورد مراجعه به مراکز درمانی جمهوری اسلامی ایران در مکه مکرمه ومدینه منوره صورت گرفته است.

جانشین سرپرست حجاج ایرانی :
اعمال حج روح جمعی و اخوت اسلامی را درافراد به عنوان امت واحد، تقویت می کند
همایش “حج تجلی امت واحده اسلامی” صبح امروز با حضور آیت الله حسینی بوشهری جانشین سرپرست حجاج ایرانی درمدینه منوره برگزار شد.

مدیرکل پذیرش و برنامه‌ریزی اعزام سازمان حج خبر داد:
خروج نزدیک به ۶۵درصد حجاج ایرانی از مکه مکرمه
مدیرکل پذیرش و اعزام سازمان حج وزیارت با بیان اینکه تا ۲۰ مهرماه مکه مکرمه از حضور حجاج ایرانی خالی می‌شود، تعداد حجاج ایرانی را که تا پایان روز سه شنبه از مکه خارج شدند را ۴۱۵۵۰ نفر اعلام کرد.

در مدینه منوره صورت گرفت؛
بازدید جانشین نماینده ولی فقیه از بیمارستان مرکز پزشکی
صبح امروز آیت الله حسینی بوشهری به همراه رییس ستاد مدینه منوره و تنی چند از مسئولین بَعثه مقام معظم رهبری از روند خدمات رسانی به بیماران بستری در بیمارستان مرکزپزشکی حج و زیارت در مدینه منوره بازدید به عمل آورد.

از سوی رادیو معارف؛
«فقه پویا»رادیو معارف به بررسی حج اختصاص یافت
«فقه پویا» برنامه‌ای از گروه فقه و اندیشه رادیو معارف با حضور حجج اسلام و المسلمین رضا عندلیبی و مهدی درگاهی در این چند هفته اخیر به مباحث فقهی حج اختصاص یافت.

مشهد یکپارچه در استقبال اولین گروه شهدای منا
مراسم استقبال و تشییع اولین گروه از پیکرهای مطهر زائران شهید خراسانی فاجعه منا با شرکت گسترده اقشارمختلف مردم مشهد و زائران حاضر در این شهر برگزار شد .

درد دل استاد قرائتی از فاجعه منا؛
آنهایی که در منا جان باختند، همه بخشیده شده هستند
رئیس ستاد اقامه‌ نماز در یادداشتی دردِ دل خود درباره فاجعه منا را این‌گونه نوشت:‌آنهایی که در منا جان باختند، همه بخشیده شده هستند، چون حدیث داریم: هر کس شب عید قربان عرفه باشد، قطعا مورد آمرزش الهی است. این‌ها مهمان خدا بودند، در حال احرام، روز عید، در راه رمی جمرات بودند که به خاطر بی‌کفایتی آل‌سعود جمعی کشته و جمعی زخمی و جمعی ناپدید شدند.

حکم فقهی حج جان باختگان منا
فتاوای مراجع عظام تقلید در این خصوص کاملاً روشن است و نکته جالب اینکه همه مراجع تقلید از گذشته تاکنون در خصوص این موضوع اتفاق نظر دارند و اعلام می‌کنند: کسی که برای حج احرام‌ بسته و داخل در منطقه حرم مکه شده و به هر دلیل از دنیا برود، گویی خود شخصا حج گزارده و حجش مقبول است.

با حضور مراجع و علما از سوی رهبر انقلاب برگزار شد؛
مراسم یادبود شهدای فاجعه منا در حرم حضرت معصومه
مراسم یادبود جان‏باختگان حادثه منا در حرم حضرت معصومه(س) با حضور مراجع تقلید، علما، شخصیت های حوزوی، روحانیون و مدیران استان قم از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد.

در اعتراض به فاجعه منا صورت گرفت؛
نامه فعالان رسانه و استادان دانشگاه‌ها به بان‌کی‌مون
فعالان رسانه و اساتید دانشگاههای کشورمان در اعتراض به فاجعه منا و بی تدبیری دولت عربستان سعودی برای مدیریت حج نامه‌ای خطاب به مسئولان بین‌المللی نوشتند.

آخرین اخبار از فاجعه منا و انتقال اجساد به ایران
محمد باقر نوبخت روز شنبه در حاشیه آیین استقبال رسمی از نخستین گروه پیکر مطهر جانباختگان فاجعه منا که با حضور سران سه قوه در فرودگاه مهرآباد برگزار شد، در جمع خبرنگاران افزود: ما این کار را پس از اینکه پیکر همه جانباختگان به کشور منتقل شد، حجاج عزیز به میهن بازگشتند و همچنین اتمام مناسک حج انجام خواهیم داد.

رییس جمهور در مراسم استقبال از شهدای منا؛
دولت همچنان پیگیر فاجعه منا خواهد بود/از خون عزیزان‌مان نخواهیم گذشت
رییس جمهوری، لحظاتی پیش در مراسم استقبال رسمی شهدای منا در فرودگاه مهرآباد، گفت: دولت همچنان پیگیر حادثه خواهد بود و نتیجه را به اطلاع مردم خواهد رساند. باید واقعیت این مساله و حقیقت از طریق یک کمیته حقیقت یاب برای ما روشن شود همه ملت‌های اسلامی و کشورهای اسلامی باید بدانند چرا این فاجعه به وقوع پیوست و برای سال آینده‌ها مطمئن شوند که برای حجاج اتفاقی نخواهد افتاد.

سخنگوی دولت:
عربستان باید نسبت به فاجعه منا پاسخگو باشد
سخنگوی دولت، فاجعه منا را غم انگیز و تاسف بار دانست و گفت: دولت عربستان باید حداقل بپذیرد که مسوولیت سلامت زایران شرعا، عرفا و طبق پروتکل های بین المللی بر عهده آنان است و در این مساله باید پاسخگو باشد.

دولت عربستان به مسئولیت بین المللی خود در بازگرداندن اجساد مطهر عمل کند
دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در هفتادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت :افکار عمومی خواستار آن است که مسئولان دولت عربستان سعودی بی درنگ، به مسئولیت بین المللی خود در تأمین‌ دسترسی کنسولی فوری برای شناسایی سریع و بازگرداندن بدون تأخیر اجساد مطهر عمل کنند.

واکنش رسانه‌ها، شخصیت‌ها و مقام‌های جهان به فاجعه منا
فاجعه ی دلخراشی که صبح پنجشنبه دوم مهرماه جاری در اثر ازدحام جمعیت هنگام «رمی جمرات» در منا رخ داد، واکنش های گسترده ی دولت ها، رسانه ها و شخصیت های سرشناس جهان به همراه داشته است.

کربلا، آماده آمدن محرم می شود+تصاویر
اگرچه کربلا، همیشه عطر و بوی حسین علیه السلام دارد و شیفتگانش از دور و نزدیک و در روزهای مختلف سال خودشان را به این شهر می رسانند تا از عطر و بوی حسینی استشمام کنند اما این روزها، جلوه جدیدی از عزاداری سیدالشهداء در شهر دیده می شود.

نماینده بعثه‌ مقام معظم رهبری در کربلا:
سفر کربلا، زمینه ساز تحول اخلاقی در زایر است
نماینده بعثه‌ مقام معظم رهبری در جمع روحانیون اعزامی به عتبات گفت: بسیاری از مشکلات اجتماعی ناشی از فقدان اخلاق در زندگی است. زایران در این سفر معنوی، آمادگی لازم برای دریافت مباحث اخلاقی را دارند و چه بسا یک تلنگر، به یک تحول بزرگ در زندگی زایر منتهی شود.

سرپرست نهاد رهبری در دانشگاه علم و صنعت مطرح کرد؛
فرهنگ انتظار و عاشورا بهترین راه مقابله با شبیخون فرهنگی
سرپرست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علم و صنعت گفت: وقتی زایر به عتبات می آید در این فضایی که هم عشق است، هم معرفت است و هم عاطفه؛ اگر افرادی باشند که آن مبانی فرهنگی و نکات دقیق و حساس در را در بزنگاه خود مطرح نمایند، قطعاً می تواند تاثیری ماندگار در روح و قلب افراد داشته باشد.

با حضور نماینده بعثه‌ مقام معظم رهبری:
مقر جدید امور فرهنگی بسیج مردمی در کربلا افتتاح شد
مسوول امور فرهنگی بسیج مردمی کربلا با اشاره به فتوای مرجعیت عالی عراق برای تشکیل بسیج مردمی علیه گروه تکفیری داعش گفت: بسیج مردمی رمز پیروزی عراق بوده و کشور را از توطئه سیاه نجات داد.

از سوی بعثه‌ مقام معظم رهبری؛
بزرگداشت شهدای منا در نجف برگزار شد
مراسم بزرگداشت شهدای منا از سوی بعثه‌ مقام معظم رهبری در نجف اشرف برگزار شدو سخنران این مراسم گفت: ذکر همه ی این حاجیان به هنگام مرگ در راه خدا، یاد و نام امام حسین (ع) بوده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خواستار شد؛
استفاده از ظرفیت عتبات در مدیریت مسایل فرهنگی
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: انقلاب اسلامی در زمانی که مردم جهان به بن‌بست فکری رسیده بودند با مطرح کردن این موضوع که دین می‌تواند پاسخگوی تمامی نیازهای بشری در تمامی ابعاد باشد، توانست یک تحول جدی فکری در جهان ایجاد کند.

مدیر کل عتبات عالیات سازمان حج خبر داد؛
انفجار در کاظمین/زایران ایرانی در سلامت کامل
مدیر کل عتبات عالیات سازمان حج وزیارت از وقوع دو انفجار در شهر کاظمین خبر داد و اعلام کرد: خوشبختانه در این انفجارها هیچ زایر ایرانی آسیب ندیده است و همگی در سلامت کامل به سر می‌برند.

در دیدار مسوول بخش تبلیغات حرم حسینی و نجفی روحانی مطرح شد؛
افزایش همکاری میان بعثه‌‌ رهبری و تولیت حرم حسینی
حجت الاسلام و المسلمین نجفی روحانی در دیدار با مسوول بخش تبلیغات آستان مقدس حسینی اظهار امیدواری کرد زمینه همکاری های بیشتر میان بعثه‌‌ مقام معظم رهبری در عراق و تولیت آستان مقدس حسینی فراهم شود.

 


TAG


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه سایت مشعر در حال تکمیل شدن می باشد، این فروشگاه در حال حاضر صرفا" جهت معرفی محصولات مشعر است. جهت تهیه محصولات متنوع حوزه حج و زیارت می توانید با شماره 02164512003 فروشگاه مرکزی مشعر تماس بگیرید.